O vystavování

Kam na výstavu:

https://vystavy.cmku.cz/cz/vystavy

Výstavy psů v České republice (http://cmku.cz/)

Výstavy psů na Slovensku (http://skj.sk/)

 

Výstavy psů v Maďarsku (http://www.kennelclub.hu/)

Výstavy psů v Rakousku (http://www.oekv.at/)

Výstavy psů v Polsku (http://www.zkwp.pl/)

Výstavy psů v Německu (http://www.vdh.de/)

 

Výstavy obecně

Výstavy psů slouží k posouzení psích jedinců s průkazem původu. Účast na výstavě je jednou z nezbytných podmínek pro uchovnění psa. Výstavy psů slouží nejen k posouzení krásy psích zástupců jednotlivých plemen, ale slouží také k udržení kvalitních rodových linií. Nebojte se a hoďte předsudky za hlavu, výstava psů je báječný zážitek pro každého chovatele.

Rozlišujeme několik druhů výstav:

  • klubové (pokud se chystáte na první výstavu, tak je nejlepší začít na klubové výstavě)
  • okresní
  • krajské
  • národní
  • světové


Světová výstava je ohodnocením nejvyšším, ale každá výstava hraje v ocenění kvalit psa svou roli. Na stránkách Českomoravské kynologické unie dále jen ČMKU, naleznete přehled všech výstav konaných v ČR pro tento a následující rok. Se svým čtyřnohým kamarádem se můžete zúčastnit kterékoliv z nich. Nemusíte například projít klubovou výstavu, abyste se mohli zúčastnit krajské. Pokud jdete s pejskem poprvé na výstavu, můžete jít rovnou na národní. Samotná účast na výstavě je podmíněna řádným vyplněním a odesláním závazné přihlášky, které se věnujeme v další části.

Výstavování

Jelikož je vystavování každého plemene má svá vlastní specifika, napíši sem pouze pár obecných rad jak k vystavování přistupovat. Tyto rady jsem převzal z Klubu chovatelů Naháčů a myslím, že přesně vystihují podstatu věci.

  • Vždy pracujte se psem dobře vyvenčeným, ne však příliš unaveným (s nemocným nebo s oslabeným nikdy!)
  • Při nácviku na něj mluvte a měňte intonaci hlasu podle toho, zda se cvik daří či nikoliv. Naučte se na svého psa správně mluvit, odlišně intonovat, používejte čitelná gesta rukou i signály těla
  • Mluvte tiše, protože jednak pes slyší, daleko lépe než my, lidé, a jednak tím lépe upoutáte jeho pozornost; navíc na výstavě není vhodné na psa povely pokřikovat, neboť to ruší ostatní vystavovatele a rozhodčí vás může v kruhu i napomenout
  • S pejskem jednejte vlídně, ale trvejte důsledně na provedení požadovaného úkonu
  • Chvalte ho za každý, byť sebemenší pokrok a pěkné provedení požadovaného vítejte s neskrývaným nadšením
  • Nebojte se vyjádřit pomocí hlasu své pocity, zejména svou radost a spokojenost, ale i případné zklamání či nelibost
  • Používejte odměny, zvýšíte pracovní motivaci psa (kousek piškoty, psí krekry, páreček a pod.); psa můžete odměňovat i na výstavě v kruhu, mezi jednotlivými fázemi vystavování - nikde to není zakázáno. Motivací může být i velmi malá, ale oblíbená hračka (myška, gumová kulička, látkový sáček ...)
  • Zásadně se vyvarujte trestů v průběhu nácviku! Nejhorším trestem může být ostře vyslovené FUJ! nebo přiměřené cuknutí vodítkem, použité ve vhodném okamžiku
  • Nácvik nesmí trvat příliš dlouho, raději ho rozdělte na více menších částí
  • Pokud uvidíte, že pes nepracuje se zájmem, změňte náplň, pohrajte si s ním a k práci na předvádění se vraťte později
  • Chcete-li dosáhnout výborných výsledků, najděte si na psa čas alespoň 10 minut každý den (minimálně měsíc před výstavou), kdy se mu budete po stránce předvýstavní přípravy plně věnovat
  • Střídejte nácvik a hru, protože uvolnění po vykonání cviku je pro psa stejně důležité jako pro vás
  • Postupujte od jednoduchého ke složitějšímu; nácvik ztěžujte postupně a teprve v době, kdy pes váš předchozí požadavek bezpečně zvládne
  • Pokud pes cokoliv nedělá podle vašich představ, hledejte chybu nejprve u sebe a ve vedení nácviku
  • Všeobecně je vhodný systematický, pravidelný postup nácviků podpořený pochvalami, odměnami a také vašimi kvalitními znalostmi o dané problematice

Přihláška

Přihláška se většinou odesílá v tištěné podobě, odeslání v elektronické podobě umožňují pouze některé národní výstavy včetně výstavy světové. Součástí přihlášky je potvrzení o zaplacení registračního poplatku, kopie rodokmenu z jedné i z druhé strany. Většinou se registrační poplatek pohybuje v rozmezí 200 - 1 000 Kč za jednoho psa, záleží taky v jaké třídě budete vystavovat. Pozor týden před výstavou Vám teprve dorazí poštou vstupní list na výstavu. Pokud nic nedorazí musíte si zavolat a nahlásit to. Uzávěrka přihlášek, což je poslední možný termín pro doručení přihlášky a zaplacení výstavního poplatku, bývá někdy i dva měsíce před samotnou výstavou! Většinou jsou určeny dva termíny uzávěrky, kde je rozdílná výše poplatků.
Při vyplňování přihlášky si vezměte k ruce průkaz původu a vše z něj na patřičné řádky opište. Jméno psa musí být uvedeno přesně tak, jak je v průkaze původu, nikoliv jak psíkovi doma říkáte. Zvláštní pozornost věnujte rozdílu mezi tetovacím číslem a číslem zápisu (ne vždy jsou tato čísla stejná). Také do řádků, kde mají být vepsána jména rodičů nezapomeňte napsat i název jejich chovatelské stanice, což neznamená jméno osoby, od které jste svého psa koupili. To je chovatel. V přihlášce najdete zpravidla také kolonky pro přihlášení se na soutěže. Začínající vystavovatel se jich obvykle nezúčastňuje, tudíž tyto kolonky není třeba vyplňovat. Ale doporučuji vám se na tyto soutěže podívat. Poznáte princip a styl a třeba to brzy čeká i vás.
Vyplnění přihlášky věnujte velkou pozornost a vždy ji vyplňujte na stroji nebo čitelně - hůlkovým písmem. Nezapomeňte k přihlášce připojit, například přilepit, zkopírovanou složenku o platbě v patřičné výši. Tu poté společně s kopií (okopírovanou) průkazu původu, případně také s potřebným certifikátem, zašlete, nejlépe doporučeně, na adresu uvedenou na přihlášce.

TŘÍDY:

ŠTĚŇAT: 4 - 6 měsíců
DOROSTU: 6- 9 měsíců
MLADÝCH: 9-18 měsíců
MEZITŘÍDA: 15-24 měsíců
OTEVŘENÁ; od 15 měsíců bez ohledu na vykonané zkoušky a získané tituly
PRACOVNÍ: od 15 měsíců výše
VÍTĚZŮ ČI ŠAMPIÓNŮ: od 15 měsíců výše
VETERÁNŮ: pro jedince starší 8 let (na některých výstavách od 9 let)

První výstava

Než jsme vyrazili na první výstavu, předcházela nejprve čumenda na výstavě v Brně, kam jsme vzali i dvorní kadeřnici, která se stará o Ketty a Anggie. Protože tu v okolí moc skotských teriéru není, tak aby Ketty byla na výstavu opravdu upravena jak má. Pokud na výstavě vystavuje chovatel od kterého máte pejska, tak se domluvte ať se na pejska podívá a popřípadě Vám poradí co a jak.

Co si vzít s sebou

Doporučujeme, abyste si na výstavu vzali přepravku, odkládací klec, psí stan nebo alespoň pelíšek pro svého psa. Lepší je odkládací klec, přepravka nebo psí stan, kde můžete svého psa zavřít. Váš pes může být mírumilovný jedinec, ale pamatujte, že ostatní přítomné psy neznáte. Navíc samotný průběh výstavy představuje pro psa velký stres, který vyplývá z nového prostředí a přítomnosti velkého množství dalších psů. Vezměte si s sebou také misku na vodu pro svého psa, je dobré mít nějaké psí dobrůtky a my měli i hračku. Protože můžete čekat i 2 hod. hod než půjdete na řadu. Nezapomeňte hřeben, aby jste mohli psa upravit než půjdete do kruhu. Vy se vybavte dostatečným množstvím tekutin a stoličkou, nejlépe skládací rybářskou židličkou. Výstava může trvat celý den a vystavuje se v pavilonech výstavišť nebo ve venkovních areálech a zde nejsou žádné možnosti k sezení.

Doklady potřebné pro účast na výstavě:

Průkaz původu psa nebo potvrzení plemenné knihy, že bude průkaz vydán (pro tř. štěňat a dorostu)
Očkovací průkaz psa nebo pas pro malá zvířata (pet passport)
Vstupní list

Příjezd

Pokud jedete na výstavu poprvé, připravte se, že vyzvednutí registrace, pořadového čísla a katalogu trvá nějaký čas. Dostavte se na místo konání výstavy alespoň 30 minut před jejím zahájením.

Průběh výstavy

Připravte se, že výstava psů bude náročná také pro vás. Můžete strávit i několik hodin čekáním, než přijdete na řadu a budete pejska vystavovat v kruhu před rozhodčími. Vyhlášení budete pomocí čísla, které jste získali při vstupu na výstavu. Psa vystavujete pomocí vystavovací šňůry, nikoli obojku a vodítka. Vystavovací šňůru zakoupíte téměř na každé výstavě a cena se pohybuje v rozmezí 15 - 20 Kč. V zverimexu už je to kolem 75,- Kč. Pozor na typ výstavního vodítka, který kupujete. Nekupujte si výstavní vodítko, které má jen očko, které se nedá upevnit na pevno. My si koupili výstavní vodítko a až v kruhu poznali, že to není ono, že pes se vyvlíkne raz dva, když se zastaví, protože pouze kolečko to není ono. Rozhodčí oceňují postoj psa, postavení těla při pohybu a celkový vzhled včetně výšky, kvality srsti a chrupu.

Hodnocení

Výsledek se dozvíte okamžitě. Rozhodčí diktuje své závěry hodnotící komisi, která vše zapisuje na místě. Pouze na diplom a ocenění (pohár, věcné ceny) musíte čekat až do samotného závěru výstavy vaší kategorie (kruhu). Pokud ve své kategorii získáte hodnocení VN1, tak ještě domů nejezděte, ale vyčkejte na závěr výstavy, kde budete předvádět pejska ještě jednou. Na závěr výstavy jsou totiž ještě různé soutěže.

Klasifikace

Ocenění psa se provádí zadáním známky. Ve třídě štěňat i dorostu se určuje poradí prvních čtyř jedinců a nezadává se titul Vítěz třídy. Ve třídě mladých, mezitřídě, otevřené, pracovní, šampiónu (eventuelně vítězů), veteránů a čestné se stanovuje pořadí čtyř psů oceněných známkou výborná či velmi dobrá. Uvedená klasifikace musí odpovídat těmto definicím:

výborná: Tato známka smí být přiznána jen takovému jedinci, který se velmi přibližuje ideálu, jak ho popisuje standard a je předveden ve výborné kondici. Jeho povaha musí být harmonická a vyrovnaná. Typem musí pes odpovídat své třídě a musí mít prvotřídní postoj psa. Převaha jeho kvalit musí vyvážit jeho drobné nedostatky. Musí vykazovat typické vlastnosti svého plemene.
velmi dobrá: Tato známka se přiznává takovému jedinci, který má typické vlastnosti svého plemene, vyvážené proporce a je v dobré kondici. Prominou se mu drobné vady, nikoli však vady morfologické. Toto ocenění může být uděleno jen prvotřídnímu jedinci.
dobrá: Toto ocenění se uděluje jedinci, který sice vykazuje znaky svého plemene, ale má viditelné hrubší vady.
dostatečná: Toto hodnocení obdrží jedinec, který sice vykazuje znaky svého plemene, ale jehož tělesnému vzhledu chybí do ideálu velmi mnoho.
neposouzen: Pro vady přechodného rázu.
vyloučen z posuzování: Musí být jedinec s vadami, které standard taxativně uvádí jako vady vylučující, dále pak jedinci, u nichž byl proveden operativní zákrok zakrývající vrozenou vadu exteriéru, jedinci agresivní vůči ostatním psům i lidem a jedinci, jejichž povaha se vymyká povaze požadované standardem příslušného plemene.
V posudkovém listu může být vedle známky a stanoveného pořadí uveden i počet psů, kteří v dané třídě soutěžili.
Je dobré si uvědomit, že výsledná známka je vždy do určité míry ovlivněna subjektivním názorem rozhodčího, který nemusí vždy korespondovat s vaším názorem. Pro případ, že by byla vážně porušena pravidla, bývají v katalogu také uvedeny podmínky pro podání protestu.

Tituly

Vítěz třídy: Může být udělen na oblastních nebo krajských výstavách jedincům, kteří získali ve třídě mladých, mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů a veteránů ocenění výborný 1.
Oblastní a krajský vítěz: Může být udělen nejlepšímu psovi a feně z konkurence Vítězů tříd z mezitřídy, třídy otevřené, pracovní, vítězů.
Klubový vítěz: Podmínky pro udělení tohoto titulu upravují předpisy příslušného klubu (zejména je stanoven minimální věk psa, stanoveny podmínky pro členství majitele v klubu apod.). Uděluje se pro každý klub a jedno plemeno jedenkrát v kalendářním roce.
Vítěz speciální výstavy: Nejlepší pes a fena plemene z konkurence výborných 1-CAC z mezitřídy, třídy otevřené, pracovní, vítězů.
Národní vítěz: Nejlepší pes a fena jednotlivých plemen na národní výstavě z konkurence výborných 1 - CAC z mezitřídy, třídy otevřené, pracovní, vítězů.
Nejlepší mladý pes a fena plemene: Titul získává nejlepší mladý pes a fena plemene, pokud obdrželi čekatelství CAJC.
Nejlepší veterán plemene: Pes a fena, kteří obdrželi ve třídě veteránu ocenění výborný 1.
Vítěz plemene FCI (BOB): Do soutěže nastupují Nejlepší mladý pes a fena plemene a nejlepší dospělí jedinci (NV, CACIB, Klubový vítěz či Vítěz speciální výstavy) a nejlepší veteráni plemene. Titul může být zadán jen na výstavách se zadáváním CAC.
Vítěz skupiny FCI (BIG): Do soutěže nastupují všichni vítězové plemen (BOB) příslušné skupiny FCI.
Vítěz dne (BOD): Do soutěže nastupují všichni vítězové skupin FCI z jednotlivých dnu vícedenních výstav. Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen.
Vítěz výstavy (BIS): Do soutěže nastupují všichni vítězové skupin FCI u jednodenních výstav nebo Vítězové jednotlivých dnu (BOD). Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen.

Dále mohou být pořadatelem vyhlášeny soutěže:
Vítěz mladých skupiny FCI (JBIG): Do soutěže nastupují všichni Nejlepší mladí psi a feny příslušné skupiny FCI (na NV a MV konaných v ČR se Nejlepší mladí posuzují v rámci svých skupin FCI, do soutěže nastupuje vždy Nejlepší mladý pes a fena plemene a z vítězů skupin se stanoví Nejlepší mladý dne (JBOD), v případě jednodenní výstavy Juniorský vítěz výstavy.
Juniorský vítěz výstavy (JBIS): Do soutěže nastupují všichni vítězové mladých jednotlivých skupin FCI u jednodenních výstav nebo Juniorští vítězové jednotlivých dnu (JBOD). Na MVP do soutěže nenastupuje vítěz skupiny neuznaných plemen.
Všechny tituly je možno zadat bez ohledu na Počet předváděných jedinců, pokud kvalita kandidáta na titul odpovídá požadavkům na jeho zadání. Případné tituly je možno udělit pouze tehdy, je-li jejich udělení v souladu s propozicemi výstavy.

Čekatelství

Čekatelství šampionátu mladých (CAJC): Zadávání tohoto Čekatelství upravuje Řád pro udělování titulu Český junior šampión, který je přílohou VR ČMKU a musí být uveden v katalogu výstav, na kterých je povoleno zadávat Čekatelství (CAJC).
Čekatelství šampionátu ČR (CAC): Zadávání tohoto Čekatelství upravuje Rád pro udělování titulu Český šampión, který je přílohou VR ČMKU a musí být uveden v katalogu výstav, na kterých je povoleno zadávat Čekatelství (CAC).
Čekatelství mezinárodního šampionátu krásy FCI (CACIB): Zadávání tohoto titulu upravuje Mezinárodní výstavní rád FCI. Příslušná ustanovení týkající se podmínek, způsobu a počtu CACIB pro jednotlivá plemena musí být uvedena v katalogu mezinárodních výstav.
Čekatelství uděluje (CAC,CAJC),nebo navrhuje (CACIB) rozhodčí, který na výstavě posuzuje příslušné plemeno. V případě, že je plemeno posuzováno ve více kruzích, musí být předem jmenovitě určeno, který rozhodčí Čekatelství zadá (navrhne). Vystavovatel obdrží doklad, na kterém je uvedeno datum a typ výstavy, razítko pořadatele, katalogové číslo psa, jméno psa a podpis rozhodčího. Doklad musí být vystaven na oficiálním formuláři ČMKU ? kartička CAC nebo CACIB, případně res. CAC nebo res. CACIB.
Čekatelství CAJC, CAC a res. CAC mohou být zadána pouze na výstavách konaných na území České republiky.Čekatelství není nárokové, rozhodčí má právo titul čekatelství v odůvodněných případech nepřiznat (nenavrhnout).

Soutěže

Soutěže na výstavách slouží ke zvýšení atraktivnosti výstav pro diváky, k propagaci pracovního či zájmového využití plemen, propagaci výstavnictví a v neposlední řadě i k porovnání úrovně chovu jednotlivých plemen. Probíhají na konci výstavy. Mohou být vypsány tyto soutěže:

Nejhezčí pár psů: Pes a fena jednoho plemene, kteří byli na výstavě posouzeni a jsou v majetku jednoho majitele.
Nejlepší chovatelská skupina: Do soutěže může chovatel přihlásit minimálně tři a maximálně pět jedinců jednoho plemene pocházející z vlastního chovu, kteří pocházejí z různých spojení (min. od dvou různých otců nebo matek) a byli na výstavě posouzeni. Tito jedinci nemusí být v majetku chovatele.
Mladý vystavovatel (Junior Handling): Tato soutěž je užitečnou přípravou budoucích vystavovatelů. Hodnotí se předvádění psa, proto není rozhodující kvalita předváděného psa. Soutěžící se do soutěže předem hlásí, nemusí ale uvádět psa, s kterým se soutěže zúčastní. Soutěžit se může i se psem, který nebyl na dané výstavě posouzen, ale vždy s plemenem, které je v daný den na výstavě posuzováno. V jeden výstavní den může mladý vystavovatel soutěžit pouze s jedním psem. Pravidla soutěže a systém hodnocení jsou přílohou VŘ ČMKU. Pořadatel je povinen připravit čísla pro označení mladých vystavovatelů a posudkové listy pro soutěž. Originál posudkového listu obdrží mladý vystavovatel, kopie zůstává pořadateli.
Rozdělení věkových kategorií:
1. skupina 9 - 13 let: Soutěže ve věkové kategorii 9-13 let se může účastnit ten, kdo nejméně jeden den před dnem konání výstavy dosáhne veku 9 let a současně v den konání výstavy nedosáhne veku 13 let.
2. skupina 13 - 17 let: Soutěže ve věkové kategorii 13-17 let se může účastnit ten, kdo nejméně jeden den před dnem konání výstavy dosáhne veku 13 let a současně v den konání výstavy nedosáhne veku 17 let.
Dítě a pes: Pro děti starší 3 let a mladší 9 let za podmínek stanovených pro soutěž Mladý vystavovatel (Junior Handling).
Soutěž o nejlepšího plemeníka: vypisuje se pouze na klubových a speciálních výstavách. Do této soutěže nastupuje plemeník nejméně s 5 potomky, kteří byli na výstavě posouzeni. Hodnotí se typ a kvalita odchovu. Plemeník nemusí být na výstavě posouzen v normální konkurenci.
Soutěž o nejlepší štěně: Do soutěže nastupují psi a feny ze třídy štěňat ocenění známkou Velmi nadějný 1.
Soutěž o nejlepšího dorostence: Do soutěže nastupují psi a feny ze třídy dorostu ocenění známkou Velmi nadějný 1.
Soutěž o nejlepšího veterána: Do soutěže nastupují Nejlepší veteráni plemene.